Miniaturní "tyrannosaurus"

Nově nalezená fosílie pravěkého dravce vypadá jako miniaturizovaná verze tyrannosaura.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Raptorex kriegsteini | Foto: Artwork by Todd Marshall

Sotva 3 metry dlouhý dinosaurus, který dostal jméno Raptorex kriegsteini, nesl všechny typické znaky tyrannosaurů. V porovnání s tělem měl těžkou hlavu s masivními čelistmi, droboučké přední končetiny se dvěma prsty, dlouhý ocas a silné "běžecké" zadní nohy. Podle anatomie lebky se zdá, že raptorex - stejně jako tyrannosaurus - měl rozvinuté čichové laloky mozku, a tím pádem i dobrý čich.

Za živa mohl raptorex vážit asi 65 kg, což je přibližně setina hmotnosti tyrannosaura. Malý dravec pro odborníky představuje velké překvapení. Až dosud se totiž domnívali, že typické znaky tyrannosaurů byly adaptací, která souvisela s velkými rozměry zvířete. Teď je nalezli u mnohem menšího dinosaura, který navíc žil už před 125 miliony let - tedy asi o 60 milionů let dříve než tyrannosaurus. Vědci se proto domnívají, že raptorex může být chybějícím článkem, který by tyrannosaury spojil s jejich menšími předky.

T. rex a Raptorex | Foto: Artwork by Todd Marshall

Raptorex byl objeven v severovýchodní Číně a jeho popis je dílem týmu paleontologů, který vedl Paul Sereno z University of Chicago. Fosílie se k odborníkům dostala z rukou očního lékaře a sběratele fosílií Henryho Kriegsteina, který ji koupil od čínských obchodníků. Na jeho počest nese raptorex druhové jméno kriegsteini.

Objev nového druhu dinosaura zveřejnil časopis Science.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme