Místo lovu ohrožených zvířat se Kamerunci učí chovat řekomyši, po vzoru pražské zoo

Jak zabránit lovu vzácných zvířat a zároveň neohrozit složení stravy lidí, kteří jsou na nich závislí - to není pro ochránce přírody snadná hádanka. Pražská zoologická zahrada se pokouší omezit lov chráněných druhů v pralesích afrického Kamerunu výukou dětí, ale také hledáním alternativních zdrojů masa.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řekomyši, které začal chovat Ekoklub přátel Dja

Řekomyši, které začal chovat Ekoklub přátel Dja | Foto: Lucie Vejmelková

S chovem řekomyší ve vesnici Somalomo na okraji biosférické rezervace Dja začala pražská zoologická zahrada pod vedením ředitele Miroslava Bobka.

„Je to je součást aktivit ekoklubu a taky ukázka pro místní, že není nutné lovit bush meat, ale že tu zvěřinu, protože řekomyš má chuť zvěřiny, je možné udržitelně chovat a získávat jiným způsobem než lovem v pralese,“ vysvětluje.

Výběr druhu, který by v budoucnu mohl nahradit maso ohrožených zvířat, jako jsou gorily nebo luskouni, vyžadoval pečlivou úvahu. Usnadnil ho výzkum zoologa Daniela Frynty z Přírodovědecké fakulty UK.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chovatelka Valerie se už přes více než rok stará o svěřenou rodinku řekomyší

„Nedokážeme místní přesvědčit, aby nejedli žádná zvířata. Jediné rozumné je nabídnout jim zdroj proteinů, který považují za hodnotnější, než jsou chráněné druhy, a zároveň něco, co v zásadě není až tak vzácné a co by šlo dokonce chovat,“ uvádí.

Chovatelka Valerie má teď ve svých kotcích 5 dospělých řekomyší a prvních 6 mláďat. Jedna ze samic je navíc březí, takže místa bude brzy málo a budou se muset postavit nové kotce.

„Řekomyši se chovají primárně na prodej, v tuto chvíli je pro nás důležité, aby se nastartoval i prodej dále,“ říká koordinátorka in-situ projektů pražské Zoo Lucie Vejmelková.

„Rádi bychom, aby se naše chovatelka naučila vést chov dál a mohla pak řekomyši prodávat do dalších vesnic, nebo je dovážet do hlavního města Yaoundé, protože tam jsou restaurace, které řekomyši odebírají,“ dodává.

Stejně jako lidé z pražské Zoo, i Valerie věří, že dělá dobrou věc. Z vlastní zkušenosti ví, že Kameruncům řekomyší maso chutná a tak doufá, že svou prací přispěje k ochraně ohrožených druhů v pralesích rezervace Dja.

Anna Maňourová, Tea Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme