Mohou být slepice empatické?

I ptáci zřejmě mohou mít základy empatie. Britští vědci zjistili, že stres kuřat vyvolává u jejich matek fyziologické reakce i změny chování.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slepice

Slepice | Foto: stock exchange, Konrad Dudek

Studie etologů z Bristolské univerzity je vůbec první, která demonstruje, že i ptáci mohou mít schopnosti potřebné k tomu, aby se dokázali vcítit do svých bližních a sdílet jejich emocionální stav. Jako experimentální model si zvolili obyčejné domácí slepice a jejich kuřata. Důvodem nebyla jen jejich dostupnost, ale také to, že kuřata jsou v komerčních chovech často vystavena velmi stresujícím podmínkám. Úroveň stresu, které je vědci vystavili během experimentů, však byla mírná – k vyvolání stresu použili například prudké fouknutí vzduchu.

Neinvazivní monitorování tělesných funkcí kuřat i jejich matek ukázalo, že stres, který „ofukovaná“ kuřata pociťovala, ovlivnil i jejich matky. Srdeční frekvence slepic se zvýšila a teplota oka se snížila. Kvočny také změnily své chování – přestávaly si čechrat peří a svým potomkům častěji adresovaly zvukové signály. Mezi těmito projevy jsou takové, které se používají jako indikátory emocionální odpovědi u zvířat. Podle autorů studie dokazují, že ptačí matky vlastní přinejmenším jeden ze základních atributů, které podmiňují schopnost empatie. Před etology teď vyvstává fundamentální otázka, jestli ptáci mohou reagovat empaticky nebo k tomu nemají kapacitu.

Zdroj: University of Bristol, Proceedings of the Royal Society B

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme