Moja se v novém domově ve Španělsku cítí dobře

Gorilí samice Moja už je ve Španělsku. A podle prvních zpráv to vypadá, že by se v novém domově mohla cítit dobře. Od své budoucí tlupy je Moja - první gorila narozená v Česku - zatím oddělená sklem a teprve se ukáže, jaké bude vzájemné soužití. Každopádně její převoz i vypuštění z transportní bedny dopadlo dobře.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První gorilí mládě odchované v pražské zoologické zahradě samice Moja odcestovala z pražského letiště v Ruzyni do zoologické zahrady ve španělském parku Cabárceno

První gorilí mládě odchované v pražské zoologické zahradě samice Moja odcestovala z pražského letiště v Ruzyni do zoologické zahrady ve španělském parku Cabárceno | Zdroj: ČTK

Vykládání speciálního boxu s Mojou začalo v přírodním parku Cabárceno v úterý před 20. hodinou. Sundával ji speciální jeřáb.

„Je 19 hodin a 53 minut a jak se dalo čekat, tak Moja nečekala ani vteřinu, okamžitě vyběhla do vnitřního boxu, ještě není v expozici a tam už jsou u ní chovatelky Martina a Šárka, které ji teď dávají první odměnu," říká kurátor oddělení savců pražské zoo Pavel Brandl. Jeho optimismus o chvíli později potvrdil i chovatel Martin Vojáček. Moja se najedla a byla zvídavá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cestu Moji do Španělska sledovala reportérka Lucie Husárová

„Stará se o gorily, s námi až tak moc nekomunikovala, pro nás je důležité, že na sebe vidí i s gorilami, že o ně jeví zájem, gorily jeví zájem o Moju, takže super.“

Zoo ve španělském Cabárcenu na Moju netrpělivě čekala. Její vedení doufá, že se jejich gorilí rodina v budoucnu rozroste i díky očekávaným Mojiným potomkům. Ředitel Carlos Recio je nadšený, že právě do Cabárcenu zamířila taková hvězda, jakou Moja v Česku je. A věří v její dobrou budoucnost.

Hlavním motivem jejího příchodu je podle ředitele zoo reprodukce cabárcenské gorilí skupiny, a proto doufají, že se Moja bude jejich samci Nikymu líbit a že ji přijme jako matku svého potomka.

V letadle o sobě dávala vědět

Během čytřhodinového letu z Prahy o sobě Moja dávala vědět. Pobyt v bedně zvládla, i když se chvílemi cítila uražená. Bez komplikací nebylo ani její uspání, asi vlivem stresu trvalo velmi dlouho.

„Já už jsem si dal hranici na základě toho stresu, že půjdu jen pod tenhle limit, kdybych se k tomu limitu dostal a musel bych ho překročit a věděl bych, že riskuji zdraví toho zvířete, tak bychom nikam neletěli. Já jsem dal poslední injekci a řekl jsem, tak je poslední. V momentě, kdyby zvíře nezareagovalo, tak končíme a nikam neletíme,“ popisuje veterinář Roman Vodička.

Předáním Moji do péče španělských kolegů anabáze jejího přesunu pro české chovatele nekončí. Budou se totiž ještě muset vyrovnat s tím, jak na odchod téměř sedmileté samice zareaguje její dosavadní rodina.

Lucie Husárová 1, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme