Moju ve Španělsku navštívil ošetřovatel, který jí před 6 lety zachránil život

Stalo se to 29. srpna 2006. Ošetřovatel goril v pražské zoo Marek Ždánský přišel do práce a zjistil, že gorilí mládě Moja leží pod hladinou vodní nádrže, které gorily ve svém výběhu mají. Ždánský tehdy nezaváhal, skočil do vody a Moje zachránil život. Od té doby se změnilo dost. Moja loni zamířila do Španělska a žije v přírodním parku Cabárceno, její bývalý ošetřovatel už v zoologické zahradě nepracuje. Přesto se právě v těchto dnech za Mojou do Španělska vydal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moja zamíří do Španělska | Foto: Tomáš Adamec

„Musím přiznat, že první moment, když vyšla a všimla si mě, tak se urazila, sesbírala si krmení - pórek, salám, protože bylo brzo ráno - došla ke mně, ale otočila si zády. Sedla si zády a byla uražená. Jen po oku vždycky mrkala a zase se vrátila k jídlu,“ líčí první momenty shledání Ždánský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Bývalý ošetřovatel Moji Marek Ždánský sdílel zážitky z návštěvy Španělska v Odpoledním Radiožurnálu

„Až později, po poledni, začala blbnout a předvádět se, začala provokovat samce i obě samice, které tam jsou s ní, a k večeru se už mazlila přes sklo.“

Moje se v přírodním parku Cabárceno daří. „Já jsem úplně nadšený. Samec ji před čtrnácti dny už poprvé i pářil. Co se týče nervozity ve skupině – žádná není. Jak jsem mohl včera pozorovat a dneska pozoruji, ona je psychiky úplně v pohodě. Zapadla tam, jako by tam byla od malička,“ říká Ždánský.

Podle něj je Moja na roli matky už připravená. Zklidnila by se, věří.

Zbyněk Zykmund, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme