Molekulární podstata ptačí migrace

Každoroční migrace kladou na ptačí organismus obrovské nároky a vyžadují změny v chování i fyziologii. Vědcům se nyní podařilo objevit gen, který s těmito změnami souvisí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pěnice černohlavá, samec

Pěnice černohlavá, samec | Foto: Juan Emilio | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 2.0

K odhalování molekulárních základů ptačí migrace si vědci z Institutu Maxe Plancka pro ornitologii vybrali pěnice černohlavé (Sylvia atricapilla), které letní měsíce tráví v severní Evropě a na zimu se stěhují do jižní Evropy a severní Afriky. Tito ptáci jsou typicky aktivní přes den, ale během migrace jim nevadí letět celou noc. Vědci odchytili ptáky ze 14 různých evropských populací a monitorovali jejich noční aktivitu v období, kdy by ptáci normálně mířili na jih. Jednotlivým ptákům také odebrali vzorky krve a analyzovali geny spojené s denními rytmy.

Zjistili, že noční aktivita souvisí s genem ADCYP1 – čím delší verzi tohoto genu pěnice měly, tím byly v noci neklidnější. Gen kóduje protein, který hraje hlavní roli v uvolňování hormonu melaninu a energetickém metabolismu, a je tedy pro migrující ptáky zcela zásadní. Pro vědce pak představuje první krok k pochopení změn na molekulární úrovni, které ptákům umožňují migrovat na dlouhé vzdálenosti.

Zdroj: Proceedings of the Royal Society B

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme