Mořské houby se cpou, ale nerostou

Řešení paradoxu nerostoucích mořských hub vědci objevili na nečekaném místě - v lidském střevě.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mořská houba druhu Xestospongia muta

Mořská houba druhu Xestospongia muta | Foto: NOAA

Houba Halisarca caerulea roste na korálových útesech v Karibském moři a živí se tím, že z mořské vody filtruje organickou hmotu. Dřívější studie ukázaly, že houby absorbují tak vysoké množství uhlíku, že by teoreticky měly svou biomasu zdvojnásobit každé tři dny. Ve skutečnosti se to ale neděje a houby rostou jen velmi pomalu. Záhadu, co s uhlíkem houby dělají, teď zřejmě vyřešili holandští biologové.

Vědci si všimli, že některé buňky hub se dělí velmi rychle, ale jen málo jich odumírá. I to bylo paradoxní, protože s nárůstem počtu buněk by se houba logicky musela zvětšovat. Vědci si ale uvědomili, že rychlé dělení buněk jim připomíná situaci v lidském střevě, kde jsou nové buňky neustále odvrhovány ze sliznice a odcházejí z těla pryč. Pak už stačilo sledovat odvrhování buněk ve tkáních hub a celá záhada byla vyřešena - houba neroste proto, že se většiny nově vytvořených buněk okamžitě zbavuje.

Mořské rohovité houby | Foto: University of California, Riverside

Vědci se domnívají, že jde o adaptaci na podmínky, ve kterých houba žije. Masivní odvrhování buněk houbu chrání před akumulací toxických sloučenin a patogenních mikroorganismů, které se do jejích tkání dostávají při filtraci vody. Jestli jde o obecný obranný mechanismus hub, nebo jen šikovný trik druhu Halisarca caerulea, zatím nevíme.

Zdroj: Nature News, Journal of Experimental Biology

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme