Mořské želvě karetě obecné trvá skoro půl století, než dospěje

Vědci zjistili, že mořské želvě karetě obecné trvá skoro půl století, než dospěje. Samice karet kladou vajíčka až v 45 letech. S odvoláním na časopis Functional Ecology to uvádí BBC. Až dosud se odhadovalo, že karety dospívají ve věku 10 až 35 let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kareta obecná

Kareta obecná | Foto: Brian Gratwicke, CC BY 2.0

Tým profesora Graema Hayse z univerzity v britském Swansee vycházel z údajů založených na pozorování karet v délce několika desítek let. Podle kurátora plazů z pražské zoologické zahrady Petra Velenského jde o významné zjištění:

„Významně může ovlivnit naše snahy o záchranu mořských želv. Želvu, která se narodila před 45 lety a dnes by mohla dospět, nikdo neoznačil a nesledoval, tím pádem to nevíme přesně, ale je to kvalifikovaný odhad a zjištění je důležité.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Světa o druhé byl kurátor plazů z pražské zoologické zahrady Petr Velenský

Mořské želvy se v současné době nacházejí ve velmi vážných existenčních problémech, proto je každý střípek z jejich způsobu života důležitý a může jim pomoci. Zjištění ale situaci může i komplikovat.

„Jestliže máme pocit, že želv ubývá a sledujeme počty dospělých samic, které kladou na mořských plážích, tak se nám vlastně dostává obrázek toho, jak vypadal stav a ochrana želv před 45 lety. Jestliže se domníváme, že oceány procházejí krizí a znečišťování vody vedou k úbytku želv, tak se můžeme dostat k tomu, že za dalších 45 let bude situace katastrofální. Dlouhý odstup mezi vylíhnutím a dospěním docela výrazně komplikuje snahy o jejich záchranu,“ vysvětluje Velenský.

Kolik želv se pohybuje v oceánu, není známo. Znám je jen počet samic, které přicházejí na kladiště. Situace na kladištích samotných se komplikuje, protože plochy mořských pláží jsou omezené, omezuje je rozšiřující se turismus.

Malá kareta na cestě do vody | Foto: National Park Service images

„Co se mezitím děje se zvířaty v oceánu, která 45 let putují rozlehlými oblastmi oceánu, nevíme. A jestliže želvě trvá od narození do dospění 45 let, tak 45 let nevíme, co se s ní děje. Situace může být daleko závažnější, než se nám zdá podle množství samic, které přicházejí klást,“ říká Velenský.

Zdánlivě snadněji se podle Petra Velenského chrání suchozemské želvy na pevnině. Mořské želvy jsou postižené špatným stavem oceánů:

„My můžeme chránit jednotlivé pláže, kam želvy chodí klást, ale nedokážeme efektivně ochránit celý oceán před nadměrným rybolovem a znečisťováním.“

Helena Berková, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme