Mořští šneci se brání světlem

Některým organismům slouží bioluminiscence jako prostředek vizuální komunikace. Jeden druh mořských plžů ji ale povýšil na obranný prostředek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ulita plžů Hinea brasiliana prozářená zeleným světlem a ulita bez tohoto obranného zabarvení | Foto: Scripps Institution of Oceanography

Plži Hinea brasiliana z jihozápadního Pacifiku mají na první pohled zcela běžnou, matně bílou kónickou ulitu. Pokud však plže něco mechanicky podráždí nebo se cítí ohrožen, celá ulita se rozzáří jasně zeleným světlem. Účel je zjevný: svítící šnek náhle vypadá větší, což může predátora odradit od útoku. Pozoruhodné ale je, že tělo plže obsahuje jen velice málo buněk, které produkují fluorescenční záření.

Odpověď na otázku, jak plž s tak chabým vybavením dokáže rozzářit celou neprůhlednou ulitu, našla americko-australská dvojice biologů. Klíčem je podle nich mikroskopická struktura ulity. Pokud na ni zevnitř dopadne tenoučký paprsek světla, dokáže tato struktura světlo rozptýlit po celé ulitě. Tak vysoká schopnost světelné difúze je přirozeně zajímavá pro bioinženýry. Není proto vyloučené, že dvoucentimetroví šnečci z mořského dna budou stát u vzniku designu nových světelných zařízení.

Zdroj: Proceedings of the Royal Society B, ScienceDaily

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme