Mravenčí troubení do bitvy

Přátelské chování argentinských mravenců se díky určitým molekulám rázem změní v agresivní. Vědci doufají, že jim tento objev pomůže zastavit mravenčí invazi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mravenec argentinský (Linepithema humile) - dělnice | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, User:Penarc

Ve své domovině spolu kolonie mravenců argentinských (Linepithema humile) zuřivě válčí o území a zdroje. Ve Spojených státech a dalších zemích, kam tento invazivní druh pronikl, vypadá situace jinak. Jednotlivé kolonie se k sobě chovají přátelsky a vytvářejí superkolonii, která snadno převálcuje mravence domácích druhů. Jedna taková superkolonie například pokrývá téměř celou Kalifornii. Entomology z Kalifornské univerzity v Berkeley zajímalo, jak dokážou mravenci rozlišit příslušníka své superkolonie od cizího mravence stejného druhu.

Mravenčí komunikace je postavená především na pachových signálech. Vědci se proto soustředili chemické rozdíly mezi mravenci, ke kterým se kolonie chovala přátelsky, a se kterými bojovala. Zjistili, že agresivní chování spouštějí sloučeniny z mravenčí kutikuly, které se u jednotlivých kolonií liší. Ve všech případech ale šlo o dlouhé uhlovodíkové řetězce s jednou či několika metylovými skupinami. Pokud vědci mravence z kolonie potřeli umělým analogem některé z těchto sloučenin, jeho dosud přátelští druhové jej okamžitě napadli. Agresivita narůstala s vyšší koncentrací sloučeniny nebo v případě, že vědci zkombinovali několik "nepřátelských pachů" dohromady. Vědci také předpokládají, že stejný mechanismus bude fungovat také u jiných druhů mravenců a dal by se využít při kontrole jejich invazí.

Výsledky studie zveřejnil časopis BMC Biology.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme