Mšice se brání volným pádem

Všeho nechat a skočit na zem. Tak vypadá překvapivě účinná obranná strategie mšic.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kyjatka mléčová (Uroleucon sonchi)

Kyjatka mléčová (Uroleucon sonchi) | Foto: Sunil Joshi, University of Agricultural Sciences, Bangalore

Mnoho druhů hmyzu žije a ukrývá se na listech rostlin. Tím riskují, že budou náhodně sežrány různými druhy býložravců. Izraelští biologové už dříve dokázali, že mšice seskakují z rostlin na zem ve chvíli, kdy ucítí závan teplého a vlhkého dechu z tlamy hladově funícího býložravce. V nové studii se zaměřili na to, jak efektivní tato obrana vlastně je.

Experimenty musely být zábavné. Vědci sesbírali divoké mšice kyjatky mléčové (Uroleucon sonchi) a vypustili je na rostliny mléče. Spočítali, kolik jich na každé rostlině je, a pak přivedli kozu. Nechali ji rostlinu sežrat, odvedli ji a spočítali mšice, které si zachránily život skokem na zem. To samé udělali v případě, že kozu zastoupil jeden člen týmu. Pomalu a zhluboka dýchal na rostlinu, aby tak napodobil dech velkého býložravce.

Sčítání mšic ukázalo, že obranná strategie volného pádu je velmi účinná. 76 % mšic, které se nacházely na rostlině před příchodem kozy, našli vědci živé a zdravé na zemi. Stejnou reakci jako koza vyvolal u mšic i člověk, který napodoboval její dech. A jaký byl další osud mšic donucených opustit palubu? Téměř tři čtvrtiny z nich (74 %) se cíleně vydaly ke stonkům okolo rostoucích rostlin, a našly tak nový domov.

Zdroj: Naturwissenschaften

Další informace najdete také v souvisejícím článku Mšicím vadí špatný dech.

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme