Multiregionální teorie možná získala podporu

Čínští vědci objevili fosílii, která by podle nich mohla podpořit takzvanou multiregionální teorii původu člověka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čelist stará 110 000 let by mohla podpořit tzv. multiregionální teorii původu člověka | Foto: Chinese Academy of Sciences, IVPP

Fosílii představuje 110 000 let stará čelist člověka - údajně Homo sapiens -, která byla nalezena v provincii Kuang-si na jihu Číny. Čínští vědci tvrdí, že na čelisti je dobře patrný výčnělek, který je typický pro moderního člověka, ale tloušťka čelisti se podobá spíše primitivnějším druhům. Čelist by proto mohla být dokladem o mezidruhovém křížení. Pokud tento názor podpoří i další studie, bude to znamenat podporu pro jednu variantu multiregionální teorii původu člověka.

Podle ní je moderní člověk potomkem lidí Homo sapiens, kteří opustili Afriku a na různých místech světa se křížili s primitivnějšími druhy, jako byl Homo erectus. Opoziční teorie "Out of Africa", které většina odborníků dává přednost, naproti tomu říká, že moderní lidé jsou přímými potomky lidí, kteří před 100 000 let opustili Afriku.

Zastánci multiregionální teorie jsou čínskou čelistí pochopitelně nadšeni. Její oponenti, mezi které patří například známý antropolog Erik Trinkaus, pochybují. Trinkaus na stránkách časopisu NewScientist upozorňuje, že není jisté, že jde o čelist skutečného Homo sapiens - mnoho čínských odborníků jméno "Homo sapiens" neomezuje jen na anatomicky moderního člověka a zařazuje pod něj všechny nálezy, které jsou pozdější než Homo erectus. Další odborníci se domnívají, že čelist může být dokonce pozůstatkem neandrtálce, jejichž území výskytu před 100 000 let zasahovalo až do Číny.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme