Myší samci vznikají i bez Y chromozomu

Samčí pohlavní chromozom zřejmě není nezastupitelný. Australským vědcům se podařilo stvořit myší samečky bez Y chromozomu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Laboratorní potkan

Laboratorní potkan | Foto: National Cancer Institute, Janet Stephens

U savců mají samice dva pohlavní chromozomy X, zatímco samci si ve svých buňkách nesou jeden chromozom X a jeden samčí chromozom Y. Vývoj samčích pohlavních žláz během raného embryonálního vývoje spouští jediný gen SRY, který se nachází na Y chromozomu. A jakmile se začnou formovat varlata, stává se i zbytek zárodku samečkem. Vědci z Adelaidské univerzity však zjistili, že existuje ještě druhá možnost.

Vytvořili samce laboratorních myší, kteří chromozom Y zcela postrádají. Místo samčí kombinace chromozomů XY mají samičí kombinaci XX. Během embryonálního vývoje jim vědci zaktivovali gen SOX3, který se dosud spojoval s vývojem mozku. Jak se však ukázalo, jeho aktivace v pohlavních žlázách dokáže nahradit funkci Y chromozomu. Myší sameček s chromozómy XX pak má všechno, co má mít, a dokáže se normálně rozmnožovat. Podle vědců jde o jakousi starší verzi mechanismu pro určení pohlaví zárodku. Gen SOX3 je totiž evolučním předchůdcem genu SRY, který na pohlavním chromozomu Y diriguje vývoj samečka.

Zdroj: ScienceDaily, Journal of Clinical Investigation

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme