Myškám nevadí převrácené pohlaví

V subsaharské Africe běhají myšky s mužskou kombinací pohlavních chromozómů. Kupodivu to však nejsou samci, ale plodné samice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mus minutoides, myš africká

Mus minutoides, myš africká | Foto: David Schovánek

Pohlaví savců určují pohlavní chromozómy - samice má dva ženské pohlavní chromozómy X, zatímco samec má jeden ženský chromozóm X a jeden mužský chromozóm Y. Za určité situace sice může dojít k odchylkám, ale takové abnormality obvykle vedou k neplodnosti. Nicméně, někteří savci pravidla pohlavních chromozómů porušují bez jakýchkoli následků.

Vědci zatím znali jen sedm takových druhů a všechny patří mezi hlodavce. Osmým případem, který je prvním objevem tohoto typu za posledních 30 let, jsou myšky africké (Mus minutoides). Tento druh ze subsaharské Afriky je považován za nejmenšího hlodavce světa a jednoho z nejmenších savců. Dospělé myšky měří něco přes 3 centimetry a váží 3 až 12 gramů.

Francouzští vědci zjistili, že velmi vysoké procento plodných samiček (74 až 100 %) si ve svých buňkách nese samčí chromozomální výbavu XY. Molekulární a cytogenetická analýza ukázala, že chromozóm X se u myšek vyskytuje ve dvou formách a jedna z nich (označovaná jako X*) se vyskytuje právě u těch samiček, které mají samčí kombinaci chromozómů. X* obsahuje mutace, které způsobují "převrácení" pohlaví určeného párem pohlavních chromozómů. Jedinec s chromozomy XY díky tomu není samec, ale samice. Vědci teď chtějí zkoumat jaké výhody způsobily, že se tak neobvyklé uspořádání udrželo během evoluce.

Zdroj: ScienceDaily

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme