Na bezpečnost chráněných nosorožců budou v Indii dohlížet bezpilotní letadla

Nosorožčí roh je v asijské medicíně oceňován jako afrodisiakum i jako lék na impotenci nebo rakovinu. Pro samotné nosorožce je to hotová pohroma. Bezohledné honbě za jejich rohy padá za oběť stále více nosorožců, a to i v přírodních rezervacích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosorožec indický Babou

Nosorožec indický Babou | Foto: Zoo Plzeň, Jaroslav Vogeltanz

Nedávno informovala média hned o dvou útocích na nosorožce v indické rezervaci Kaziranga. Jeden nosorožec přišel o roh a starají se o něj zvěrolékaři, druhé zvíře pytláci zabili.

Právě v rezervaci Kaziranga ve státě Ásám teď získali strážci nového pomocníka v boji proti pytlákům a velice si ho pochvalují.

Bezpilotní letadlo s rozpětím křídel asi půl druhého metru vystoupá do výšky 200 metrů nad zemí a dostane se tak i na nepřístupná místa. Ve vzduchu se udrží 90 minut a umí nejen fotografovat, ale i natáčet videa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentátor Milan Slezák zjišťoval, jak bojují v indické rezervaci Kaziranga s pytláky

Zaměstnanci parku doufají, že se díky monitorovacímu letadlu podaří omezit pytláctví. Necelých 500 kilometrů čtverečních rozlohy parku sice hlídá 300 ozbrojených strážců, pytláci jsou ale dobře vybavení a mají i automatické zbraně.

Na Indickém subkontinentu žije přibližně 3300 nosorožců indických neboli pancéřovaných. Jenom v rezervaci Kaziranga jich podle sčítání z letošního února žije 2329.

Oproti loňskému roku se tamní nosorožčí populace rozrostla o celých 39 kusů, na druhou stranu ale pytláctví představuje stále větší problém. Loni zabili pytláci 22 nosorožců a v prvních měsících letošního roku jim podlehlo už 16 zvířat.

Milan Slezák, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme