Na Jesenicku se objevil mor včelího plodu. Včelaři z okolí se bojí o chovy

Včelaři z Vidnavy na Jesenicku musí zahubit miliony včel. Jejich úly poprvé v historii napadl mor včelího plodu. Chovatelé včel z okolních obcí teď žijí ve velké nejistotě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

včely na plástu | Foto: Stanislav Peleška

Veterináři teď testují všechny chovatele v pásmu několika kilometrů. Pokud u nich nákazu moru včelího plodu zjistí, čeká likvidace včelstev zřejmě i je. Jiná účinná metoda totiž proti zákeřné chorobě neexistuje.

„Tady stály úly, teď je všechno prázdné, všechno je prázdné,“ ukazuje smutně včelař František Palička. Včelařství obětoval dlouhých 50 let. Jeho úly ale napadla jedna z nejzákeřnějších nemocí, mor včelího plodu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Chovy včelařů z Vidnavy na Jesenicku napadl mor včelího plodu, podrobnosti zjišťovala reportérka Radiožurnálu Andrea Švubová.

Už v červenci si všiml podivného chování včel, zavolal proto veterináře. Po nezbytných testech mu sdělili smutnou zprávu: všech 85 včelstev se musí spálit.

„Celý den se topilo, od rána. Dneska už je to třetí den a ještě tam je hromada popela,“ dodává. Byl to pro něj prý velký koníček. „Takže jsem neměl čas na nic jiného, jen na včely.“

Nákaza podle pana Paličky pochází z Polska. „Včera jsem byl v Polsku u jednoho včelaře a on má stejné příznaky, co jsem měl já. Myslím, že tam nejsou žádná pravidla,“ vysvětluje.

„Je tady prokázaný mor včelího plodu od Prudniku až po Zlaté Hory. A slyšel jsem, že se něco pálilo i v Lukolazách, což je 15 kilometrů odtud. Kdybychom tady začali a nebylo to v Polsku léčené, tak to nemá cenu začínat,“ dodává.

Likvidace úlů čeká příští týden další včelaře. Ještě nikdy v historii tu nákazy moru neměli. Veterináři nevylučují, že nákaza se opravdu šíří z Polska. Příčinu ale vidí spíš v nekázni některého z včelařů.

Andrea Švubová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme