Na kalifornských plážích zůstává uvězněno přes 2000 lachtaních mláďat

Jsou inteligentní, přizpůsobiví a oblíbení baviči. Lachtani kalifornští jsou proslulou atrakcí ve volné přírodě na americkém pobřeží Tichého oceánu i v zoologických zahradách a akváriích. Jejich mláďata teď ale čelí vážnému ohrožení kvůli měnícím se přírodním podmínkám. Od počátku roku už jich stovky uvízly na kalifornských plážích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mrtvý lachtan na kalifornské pláži (snímek z 3. dubna)

Mrtvý lachtan na kalifornské pláži (snímek z 3. dubna) | Zdroj: Reuters

V zálivu u města Monterey patří pozorování lachtanů a jejich mláďat k oblíbeným atrakcím. Letos ale prožívá lachtaní populace nebývalé trable – více než 2000 lachtanů, nejčastěji mláďat, zůstává uvězněno na kalifornských plážích.

Jak vysvětluje Sarah Mae Nelsonová z Mořského akvária v Monterey, fenomén vědci přičítají stoupajícím teplotám moře, které narušují potravinový řetězec savců včetně lachtanů kalifornských.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kalifornští lachtani prožívají dramatické období. Od počátku roku už jich stovky – převážně mláďata - uvízly na kalifornských plážích

V moři je podle Sarah méně druhů ryb, kterými se lachtani živí. Ti tak putují z tradičních lovišť na pobřeží jižní Kalifornie sem na sever. Dlouhá cesta ale matky a zejména lachtaní mláďata tak vyčerpává, že nemají sílu lovit, ani konzumovat stravu a zůstávají na plážích.

Zvířatům bojujícím o život se snaží pomáhat speciální centra pro mořskou flóru a faunu, jedno z nich právě nedaleko Monterey. I centra mají ale - jak vědci upozorňují - jen omezenou kapacitu, některá lachtaní mláďata tak boj o život prohrávají.

Lachtan kalifornský je tu podle Sarah hlavním predátorem, který nemá mnoho přirozených nepřátel kromě žraloků a kosatek. Pro odborníky je tak střelkou, podle které se orientují - pokud se lachtanům začne dařit špatně, je to znamení toho, že je něco v nepořádku i s celým řetězcem.

Podle Sarah Nelsonové ale situace i přes momentálně rekordně vysoký počet strádajících lachtanů není úplně neobvyklá. Moře se co do teploty a podmínek mění v několikaletých přirozených cyklech, což běžně dopadá i na mořské živočichy. Vědci se však obávají, že podobně vážných krizí může vzhledem ke změnám klimatu přibývat.

Lenka Kabrhelová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme