Na nové stezce ve Sloupu v Čechách se děti seznamují se životem v lese

U Sloupu v Čechách na Českolipsku vznikla nová lesní stezka. Má dva kilometry a její součástí je i dřevěný altán s obnovenou lesní studánkou. Na několika zastaveních se tam děti i jejich rodiče pomocí interaktivních cedulí mohou seznámit se životem v lese.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Altán alias Vodní chrám | Foto: Tomáš Mařas | Zdroj: Český rozhlas

„Má pět zastavení a je to vlastně nenáročná stezka určená hlavně rodinám s malými dětmi tak, aby to mohly zvládnout. Proto i stojany mají pohyblivé prvky, aby úkoly byly co nejsnazší. Obrázky namalovala paní učitelka ze sloupské základní školy společně s dětmi,“ říká Markéta Kavková, specialistka ochrany přírody Lesů ČR.

Děti kreslily například panel, na kterém jsou květiny. U panelu jednotlivé květiny jmenovaly. Na jedné z tabulí se rostlina musí naopak přiřadit ke správné siluetě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Naučná stezka ve Sloupu v Čechách seznamuje děti hravou metodou s životem v lese. Stezku prošel i Tomáš Mařas

Cesta pak vede do lesního divadla a přes něj k dalšímu zastavení.

„Dohromady to bylo půl roku i s přípravou. Všechny rostliny a živočichy jsme museli najít, abychom všechno udělali objektivně a nedopustili se faktických chyb,“ vzpomíná na tvorbu panelů učitelka sloupské školy Zuzana Pištová.

Další cedule je se stromy, listy a květy. Otočné desky se musí srovnat tak, aby stromu odpovídal list i květ. Sedm dětí se vrhlo na interaktivní tabuli a za třicet vteřin bylo všechno srovnané.

„Stály tu stoleté smrky, které byly zdravotně narušené a nestabilní. Rozhodlo se, že budou pokáceny i z hlediska bezpečnosti. Ze dřeva se pak udělaly stojany a Vodní chrám tak, aby tady dřevo zůstalo,“ vysvětluje Markéta Kavková.

Vodní chrám je zbudovaný nad obnovenou lesní studánkou na památku skupiny staletých smrků. Stezka odtud vede vzhůru lesem mezi pískovcovými skalami do lesního divadla.

Obnovená lesní studánka | Foto: Tomáš Mařas

Na rozcestí U křížku se ale nejde po klasickém Sloupském skalním okruhu, ale pod Samuelovu jeskyni. Stezka seznamuje děti s životem v lese.

„Je to proto orientované na rostliny, listnaté a jehličnaté dřeviny a živočichy. Všechno to jsou druhy, které jsou tady v okolí,“ potvrzuje specialistka ochrany přírody Lesů ČR.

Stezka končí opět v obci, kde je poslední zastavení u vody. Značení není ideální, a tak může turista malinko bloudit. „Doznačení bude určitě udělané do konce roku,“ ujišťuje Kavková.

Cesta stezkou mezi skalami | Foto: Tomáš Mařas

Simona Bartošová, Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme