Na pobřeží Kalifornie vyplavuje moře rekordní počty lachtanů, hlavně mláďat

Čím dál větší počet lachtanů vyplavuje moře na pobřeží v jižní Kalifornii. Letos jich oceán vyplavil už přes 2 tisíce, většinou mláďat. Oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku je to desetinásobný počet vyplavených zvířat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stovky lachtanů vyplavuje moře na jižním pobřeží USA

Stovky lachtanů vyplavuje moře na jižním pobřeží USA | Zdroj: Reuters

Podle mořských biologů je za tím nedostatek potravy. Této teorii prý nahrává také fakt, že většina jedinců je zjevně nedostatečně živená. Potvrdil to i koordinátor jedné ze záchranných stanic pro mořské savce na západním pobřeží USA David Bard.

„Letos tu máme hodně podvyživených zvířat. Lachtani by měli vážit asi 22 až 27 kilogramů, ale nacházíme spoustu jedinců, kteří váží zlomek této váhy,“ popsal.

Za nedostatek ryb, tedy přirozené kořisti lachtanů, může podle vědců neobvykle slabý vítr kolem západního pobřeží Spojených států. Kvůli tomu se pobřežní vody příliš oteplují. Lachtaní samice se tak musejí vydávat za potravou dál na moře a mláďata zůstávají déle samotná na pospas vlnám.

Letos už moře vyplavilo přes 2200 lachtanů. Jde ale jen o počet těch, kteří přežili a ujaly se jich záchranné stanice.

Populace lachtanů v kalifornských vodách se pohybuje kolem 300 tisíc jedinců, pětinu z toho tvoří mláďata.

Vědci se obávají, že vysoký počet podvyživených zvířat, kterým už nelze pomoci, by velikost lachtaní populace mohl dost výrazně zmenšit.

bre, Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme