Na řece Jihlavě vzniká nová přehrada. Nestaví ji ovšem lidé, ale bobři

Na Vysočině zase řádí bobři. Kousek za Třebíčí se pokouší přehradit řeku Jihlavu. Pokáceli tam už čtyři desítky stromů. Pokud by se jim skutečně povedlo hráz postavit, hrozilo by rozlití vody do širokého okolí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bobr v Labi | Foto: Josef Korbel

Problémy bobr evropský způsobuje mezi železničním mostem a táborským mlýnem, kousek za Třebíčí ve směru na Vladislav. Podle všeho se tu usadila celá bobří kolonie.

„Bobr evropský se sem dostává z povodí řeky Moravy, přes Novomlýnské nádrže proti proudu řeky Jihlavy,“ říká šéf třebíčského odboru životního prostředí Pavel Vosátka.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech s bobrem evropským u Třebíče natáčel reportér Michal Malý

A podle toho, co vidím na vlastní oči, se bobři skutečně činili.

Všude okolo řeky jsou ohlodané pahýly silné jako mužská paže, a dokonce si tady bobr evropský troufl i na kmeny o síle zhruba 40 centimetrů.

„Původně to vypadalo kolem 25 stromů, nakonec to bylo kolem 40 stromů,“ přibližuje rozsah zkázy způsobený bobry Vosátka.

Je obrovské štěstí, že povalené stromy vodohospodáři zavčas odhalili a pracovníci Povodí Moravy je stačili odklidit dřív, než z nich bobři postavili hráz napříč přes řeku Jihlavu.

To by podle Pavla Vosátky bylo zvlášť teď v zimě hodně nepříjemné. O povalené stromy se totiž mohly zachytávat ledové kry, které by v řece vytvářely jakýsi nepropustný špunt.

Karviná - strom ohlodaný bobrem | Foto: Andrea Čánová

„Tím samozřejmě hrozí jednak vylití vody z břehů a následně i ohrožení a zaplavení okolních pozemků, včetně třeba případných nemovitostí,“ doplňuje šéf třebíčského odboru životního prostředí.

Největší problémy s bobrem evropským jsou na Vysočině u Měřína. Kvůli hrázím, které tam staví, se voda vylévá ze břehů a zaplavuje nedalekou silnici.

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme