Na střeše obchodního centra v Chodově chovají 60 tisíc včel

Úl býval dřív téměř na každé zahrádce, a to i ve městech. Na trochu netradiční sídlo včel si asi dva týdny zvykají na pražském Chodově. Několik úlů totiž zdobí střechu zdejšího velkého obchodního centra.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včely ve městě | Foto: Eva Rajlichová

To, že na střeše u parkoviště sídlí úctyhodných asi 60 tisíc včel, nemá běžný chodec na ulici šanci zaznamenat. Na střeše jim vyhradili úzký prostor obklopený zelení.

„Je to pěkný prvek. Máme spoustu rodin s dětmi a samozřejmě nás zajímá udržitelný rozvoj a aby děti měly přístup k přírodě, k informacím, které se ve velkoměstě velice těžce hledají,“ vysvětluje motivaci pro umístění úlů ředitelka obchodního centra Chodov Marcela Hrdličková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na včelín na střeše obchodního centra Chodov se šla podívat Eva Rajlichová

Včelaři sem vybrali méně agresivní včely, obecně ale tento užitečný hmyz na lidi spíš neutočí. Pro větší pocit bezpečí se na ně zvědavci mohou koukat zblízka přes sklo nebo skrz nízký drátěný plot.

„Myslím si, že i kdybychom prošli, tak se nic nestane. Po pár metrech už včelky nemají potřebu si hlídat své stanoviště,“ říká včelař Jiří Cafourek.

Nedaleko obchodního centra je sice dálnice, vliv na složení medu to prý ale nemá. „Když včelky nosí nektar nebo medovici, tak si vytříbí to, co je špatné, a z toho si udělají jed v žihadle, a to, co je dobré, přinesou dovnitř. Takže když se ten med porovná s medem ze Šumavy, tak je to úplně stejná kvalita,“ popisuje včelař.

Podobná nevšední stanoviště úlů oživují třeba centrum Londýna, Paříže nebo Vídně. Pražský med je prý překvapivě dobrý.

Včelí úly na střeše jednoho pražského obchodního centra | Foto: Eva Rajlichová

„Praha má jeden z nejlepších medů po všech stránkách, jak po chuťových, ale i po různorodosti medu, protože tady není v okolí řepka, takže med je z různých druhů rostlin, keřů a stromů,“ dodává Cafourek.

První výsledky budou moci lidé na Chodově moci ochutnat už tento týden. V rámci oslav pátečního Dne dětí se tu totiž mimo jiné bude vytáčet med.

Eva Rajlichová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme