Na úložištích popílku opatovické a chvaletické elektrárny žije vymírající hmyz

Na popílkových odkalištích elektráren v Opatovicích a Chvaleticích žijí vymírající druhy hmyzu. Biologové z Jihočeské university zde nalezli přes 200 druhů blanokřídlého hmyzu, který se běžně vyskytuje hlavně na písčinách. Tato přirozená prostředí ale mizí kvůli zalesňování. Popílkoviště mají podobný charakter, a proto zde některé živočišné druhy nalezly šanci na přežití.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Arachnoscelis | Foto: Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích

„V první fázi v této pilotní studii jsme tam zkoumali pouze žahadlové blanokřídlé, což je skupina hmyzu zahrnující mimo jiné třeba i významné opylovače, jakou jsou včely, nebo významné predátory škodlivého hmyzu, jako jsou různé kutilky a hrabalky," popsal vedoucí výzkumného týmu Robert Tropek z Entomologického ústavu Akademie věd v Českých Budějovicích.

„Na obou odkalištích jsme zjistili zhruba 230 druhů této skupiny, a z toho právě 72 je považováno na území České republiky za ohrožené, a čtyři z nich byly dokonce dosud považovány za vyhynulé na celém našem území,“ dodal vědec.

Nález kriticky ohroženého hmyzu na popílkovišti Opatovické elektrárny překvapil i vedení společnosti. Podle mluvčího Petra Zadáka zveřejnění studie mění pohled na vliv elektráren na životní prostředí.

„Nečekali jsme, že něco takového může na složišti elektrárenských hmot vůbec žít a vznikat. Jsme za to skutečně rádi a vítáme to jako příspěvek do diskuze na téma ekologie a ochrana přírody. Takové vědecké výzkumy ukazují i jiný pohled na oblast ekologie, než je ten ve společnosti zřejmě zažitý, že průmysl nemusí jen škodit, ale že může být za určitých podmínek přínosný v jiných oblastech, než jsou jen výroba a zaměstnanost,“ podotkl.

Simona Bartošová, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme