Na Voticku uhynul orel mořský, veterinární správa má podezření na otravu

Na Voticku už dříve neznámý pachatel otrávil několik zvířat jedovatým karbofuranem. V lokalitě mezi Jiřeticemi a Miličínem dvakrát testy u mrtvých zvířat tuto látku potvrdily. Na stejném místě nyní lidé našli uhynulého orla mořského. Veterinární správa má proto podezření na otravu karbofuranem. Tento jed je nebezpečný také pro lidi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Orel mořský v Zoo Liberec

Orel mořský v Zoo Liberec | Foto: Jan Kubánek

„Včera jsme odeslali orla mořského na vyšetření do Státního veterinárního ústavu v Praze. Požadovali jsme pitvu a chemické vyšetření na karbofuran,“ přibližuje ředitel Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj Zdeněk Císař.

O případ uhynulého orla mořského se zajímá také Pavel Křížek z Ochrany fauny České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Voticku uhynul orel mořský. Veterinární správa má podezření na otravu. Podrobnosti zjišťovala redaktorka Věra Hájková

„Je to samice orla mořského. Je to dospělý pták, který má v sobě už i vajíčka, protože do týdne nebo čtrnácti dnů budou orli snášet snůšky,“ upřesňuje Křížek.

Karbofuran je podle něj už zakázaný, některé domácnosti ale stále mají obrovské zásoby.

„Dříve se to v zemědělství používalo běžně. Traviči mají i nové metody. Když není karbofuran, tak používají fridex a podobně,“ podotýká Křížek.

Karbofuran může být nebezpečný i pro lidi

Pokud se otrava potvrdí, dostane případ do rukou policie a bude ho šetřit jako trestný čin týrání zvířat. Podle mluvčí benešovské policie Evy Stulíkové se takové případy objevují každý rok.

„Tato trestná činnost se bohužel děje velmi skrytě. Přijít na stopu pachateli je v tomto ohledu skutečně značně složité. Existují i případy, kdy jsou policisté úspěšní, ale v drtivé většině zůstává pachatel bohužel neznámý,“ připouští Stulíková.

Orel mořský při rybolovu | Foto: Wikipedia Idalia Skalska

Podle ochránců přírody nahrává právě nízká objasněnost případů těm, kteří úmyslně zvířata zabíjejí. Podle Císaře může být karbofuran velmi nebezpečný také pro lidi.

„Lidé, kteří s ním zacházejí, si mnohdy zahrávají s vlastním životem. Když se dotknete otrávené návnady, tak můžete mít třeba i vážné zdravotní komplikace,“ dodává Císař.

Na uhynulá zvířata proto nemají lidé sahat holýma rukama. Pokud najdou zvíře, které uhynulo, ale přitom vypadá, že bylo v dobré kondici, měli by zavolat ochránce přírody nebo policii.

Počet otrávených zvířat může ovlivnit i veřejnost

Stanislav Němec ze Záchranné stanice pro zraněné živočichy v Pavlovicích upozorňuje, že otrava karbofuranem se nejsnadněji pozná právě u ptáků.

„Pokud najdeme ptáka, který je značně apatický, má sevřené pařáty, položená křídla na zemi, tak se jedná o otravu,“ popisuje Němec.

Trávení zvířat může podle policie i ochránců ovlivnit jenom všímavá veřejnost, která bude hlásit nejenom podezřelý úhyn vzácných druhů, ale i běžných zvířat.

Věra Hájková, Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme