Na Vysočině zmrzly vzácné orchideje

Mráz uplynulých dní přinesl zklamání nejen vinařům a zahrádkářům, ale také ochranářům z Vysočiny. V přírodní rezervaci u Hrutova na Jihlavsku zmrzly vzácné orchideje prstnatci májoví.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ochranář Václav Křivan v rezervaci Na Podlesí na Jihlavsku | Foto: Lucie Maxová

Každý rok touto dobou kvetou v lokalitě Na Podlesí tisíce prstnatců májových, letos jich tady jsou pouhé desítky.

„Některé jsou odkvetlé, některé zmrzlé, jen v místech, kde je to chráněno stromem, mráz přežily,“ ukazuje uprostřed louky ochranář Václav Křivan.

„Ve stejné hustotě jako jsou na tomto místě, byly minulý rok všude na louce. Bylo tady mnoho tisíc kvetoucích orchidejí, letos jich jsou pouze desítky, možná stovky.“

Přehrát

00:00 / 00:00

V Přírodní rezervaci u Hrutova na Jihlavsku natáčela Lucie Maxová

Křivan prý v posledních letech nic podobného nepamatuje. „Ještě se nám nikdy nestalo, že by mráz byl tak silný, že by tyto rostliny zmrzly.“

Přestože fialových květů orchidejí je tu méně než v uplynulých letech, je stále na co se dívat. Václav Křivan nad jednou z rostlin popisuje, jak můžeme prstnatce májového na louce poznat.

„Stavba květů je typická pro orchideje, takový složitý květ, který je podobný, jako doma pěstované orchideje. Rostlina není tak nápadná, není velká, dosahuje maximálně 30-40 centimetrů. Je nápadná jen v době květu, když nekvete, nikdo si jí většinou nevšimne.“

Prstnatec májový je chráněn zákonem jako ohrožený druh, pro svůj růst totiž potřebuje mokřady, kterých v dnešní době není mnoho. Navíc tento druh luk vyžaduje i zvláštní péči. Těžké stroje do těchto lokalit nesmějí.

„Seče se ručně, protože je natolik mokrá, že se tam žádná technika nedostane. Tráva se musí ručně vynosit, a pokud se ji podaří usušit, zkrmí ji naše ovce,“ říká Karel Křivan.

Kromě přírodní rezervace Na Podlesí na Jihlavsku mohou lidé na Vysočině vzácné orchideje spatřit například i v údolí řeky Svratky u Milov a u Sněžného na Žďársku.

Igor Maňour, Lucie Maxová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme