Nad lány může být rušno. Termosnímky z dronů odhalí rolníkům problémy rostlin

Rostlina, které něco chybí, je ve stresu. Projevuje se tím, že se zvyšuje její teplota. Z termosnímků pole se tak dá zjistit, kde je nějaký problém. Odhalovat tyto potíže třeba u obilí pomůžou nově i drony. Ty by se už brzy mohly prohánět nad českými lány.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dron počítá orchideje | Foto: Daniela Pilařová

Zemědělský dron zatím bzučí jen nad zkušebními poli Výkumného ústavu rostlinné výroby v pražské Ruzyni. Pod dronem visí termokamera. Z termosnímků se dá podle Jana Lukáše z výzkumného ústavu vyčíst, v jakém stavu pole je, dříve než bude problém možné vidět při zkoumání na poli.

„Týdny, případně měsíc, dva měsíce – a už je něco, co určitě pomůže při rozhodování o tom, co se dá, nebo nedá dělat. Respektive v tom, jestli problém zjistíme včas. Třeba výživový problém nebo výskyt něčeho, co způsobuje chorobu rostlin, nějaký patogen,“ vysvětluje Lukáš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Drony pomohou rolníkům včas objevovat problémy, zjistil Martin Karlík

Je potřeba si nasnímat celé pole a nestačí jen prozkoumat jeho část. „Rozhodně neplatí, že pole, které máme vymezené nějakým prostorem, je jednolité. Naopak. Jsou oblasti, kde třeba dochází k většímu napadení nebo je tam větší výskyt plevelů, případně jiného problému. A ten problém není rozložený rovnoměrně,“ dodává Jan Lukáš.

Podle termosnímků se hospodář rozhodne v které části hnojit, kde použít postřik proti škůdcům a kde třeba víc zavlažovat. Na pořizování termosnímků dronem ale potřebuje zemědělec pilotní licenci. Zatím. To by se totiž mělo změnit.

Dron nese speciální záznamové zařízení | Foto: Daniela Pilařová

„Evropský regulátor připravuje novelizaci zákona nebo nové zákony pro použití bezpilotních letadel, kde je velmi pravděpodobné, že kategorie nejmenších letadel používaných v prostředí s velmi nízkým rizikem, což můžou být právě pole, budou velmi málo regulované. Mnohem méně, než jsou teď,“ říká Petr Lněnička ze společnosti, která testuje drony pro využití v zemědělství.

Termosnímky z bezpilotních letadel se dají kromě zemědělství využít i pro odhalování úniků horkovodů, poškození střech nebo přehradních hrází.

Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme