Nad střední Evropou opět poletuje saharský prach. K zemi zatím nepadá

Do ovzduší nad střední Evropou se dostal prach ze Sahary. K zemi zatím nepadá, k tomu by ovšem mohlo dojít v následujících dnech. Jev, kdy částečky saharského písku spadnou v České republice, byl už opakovaně zaznamenán v minulosti. Vdechnutí prachu by pro lidi nemělo znamenat žádné vážnější zdravotní komplikace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poušť Sahara | Foto: Creative Commons Attribution-NonComercial-NoDerivs 2.0 Generic, east words

Podle meteorologa Petera Hrušky se nad Česko saharský prach dostal s prouděním teplého vzduchu, po některém ze silných větrů na severu Afriky. Nad Českem se může držet do poloviny týdne.

„V nejbližších dnech by mohlo dojít i k tomu, že by se ten prach mohl dostávat až k zemskému povrchu, takže potom by se mohlo stát, že by se dala najít i nějaká ta prachová vrstvička například někde na autech a podobně,“ uvedl Hruška.

Na Vysočině dnes ráno podle Hrušky africký prach v ovzduší zabarvil východ slunce do žluta. Letos tam meteorologové tento jinak výjimečný úkaz zpozorovali už podruhé.

ČRo, Daniel Zach Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme