Naděje pro nosorožce bílého, vědci vypěstovali jeho kmenové buňky

Vědcům se podařilo vypěstovat kmenové buňky dvou ohrožených druhů zvířat, nosorožce bílého severního a drilla černolícího, ohrožené západoafrické opice. S odkazem na odborný časopis Nature Methods o tom informuje BBC.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nosorožec severní bílý

Nosorožec severní bílý | Foto: Zoo Dvůr Králové

Z kmenových buněk se mohou vyvinout různé druhy dospělých buněk. Pokud by se vědcům podařilo vypěstovat vajíčka a spermie, mohlo by to pomoci při záchraně obou kriticky ohrožených druhů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ředitelkou ZOO ve Dvoře Králové Danou Holečkovou na Rádiu Česko

Vědci si myslí, že takto vzniklé embryo by mohla donosit samice příbuzného druhu. Japonští vědci už v srpnu oznámili, že se jim povedlo změnit myší kmenové buňky ve spermie.

Nosorožec bílý, říká se mu také nosorožec tuponosý severní, je v červené knize ohrožených druhů uveden jako kriticky ohrožený druh a nebude-li ve volné přírodě nalezen do konce letošního roku, bude prohlášen za druh v přírodě vyhubený.

Nosorožci ze Dvora Králové

Na jeho záchraně se podílí i zoologická zahrada ve Dvoře Králové. V prosinci 2009 odtamtud poslali do rezervace v Keni dva samce a dvě samice. Podle ředitelka ZOO Dany Holečkové se všem královédvorským nosorožcům daří v Keni nadmíru dobře.

„Adaptovali se výborně, všechna zvířata jsou spokojená. Samec Súdán, který je nejstarší, se chová jako správný dominantní samec, hlídá si teritorium, kontroluje všechny samice a už se pářil s jednou jižní samicí,“ prozradila Holečková.

Nakládání nosorožců bílých | Foto: Jana Myslivečková, ZOO Dvůr Králové

Samice Fatu se zase opakovaně pářila se samcem Suni. Samicím je odebírán trus, aby se zjistila hladina jejich pohlavních hormonů a jestli jsou samice březí.

V zajetí žijí kromě čtveřice dvorských nosorožců v Keni další samice ve dvorské zoo a ještě samec a samice v americkém San Diegu. Holečková ale věří, že se v jižním Súdánu ještě někteří jedinci objeví.

Na světě dnes žije pět druhů nosorožců, tři v Asii (nosorožec indický, sumaterský a jávský) a dva v Africe (nosorožec dvourohý a tuponosý). Populaci afrického nosorožce tuponosého pak biologové dělí na dva poddruhy, severní a jižní. Zatímco jižní už je zachráněn, situace severního je kritická.

Igor Maňour, Helena Berková, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme