Nadnesené ostrovy odpadků
V oceánech sice plave spousta plastového odpadu, ale údaje o velikosti odpadkové skvrny v severním Pacifiku jsou podle nové studie hodně nadnesené.
Plastové odpadky, které se dostanou do oceánu, unášejí mořské proudy. V místech, kde se setkávají, vznikají víry, v nichž se odpad koncentruje a vytváří obrovskou skvrnu „odpadkové polévky“. Jednou z takto znečištěných oblastí je Pacifik mezi Kalifornií a Japonskem, ve kterém se nachází Velká pacifická odpadková skvrna (Great Pacific Garbage Patch). Udává se, že v současnosti dosahuje dvojnásobku velikosti Texasu. Dalším populárním prohlášením, které má upozornit na znečištění plasty, je to, že v moři už máme víc plastových částic než planktonu.
Podle oceánografky Angelique Whiteové z Oregonské univerzity je plastů v Pacifickém oceánu bezesporu hodně, ale tolik zase ne. Plankton má stále navrch, a pokud se podíváme na aktuální plochu samotných plastů a nikoli celého severopacifického subtropického víru, zjistíme, že soudržná odpadková skvrna je menší než 1 % rozlohy Texasu. „Není pochyb o tom, že množství plastů ve světových oceánech je zneklidňující, ale takovéto nadsazování podkopává důvěryhodnost vědců. Máme data, která umožňují racionální odhady a zveličování nepotřebujeme,“ říká Whiteová.
Zdroj: Oregon State University