Náhlá úmrtí tisíců ptáků v Americe a Švédsku

Ve Spojených státech došlo v poslední době už k druhému záhadnému úhynu ptáků. Na Nový rok popadalo v Arkansasu na zem 3000 kosů. Odborníci to dávají nejčastěji do souvislosti se silvestrovskou pyrotechnikou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

černý mrtvý pták

černý mrtvý pták | Zdroj: ČTK

Stovky těl opeřenců, našemu kosu vzdáleně podobných vlhovců červenokřídlých (Agelaius phoeniceus), se našly v pondělí v Louisianě. Podle ornitologů přinejmenším někteří z nich vletěli do rozvodů elektřiny. Na odborné vyšetření si však ještě musíme počkat.

Hromadné úmrtí ptáků zaznamenalo v úterý také Švédsko. V malém městě Falköping na jihozápadě země se našlo na jedné z ulic asi 50 až 100 ptačích mrtvol. V tomto případě se jednalo o kavky (Corvus monedula).

Přehrát

00:00 / 00:00

ornitolog Lukáš Viktor odpovídá na dotazy Jana Bumba

Ornitolog Lukáš Viktora vysvětlil, jaké příčiny by hromadný úhyn ptáků mohl mít: „Myslím, že je zcela správné hledat za tím v první řadě antropogenní příčiny. V tomto případě je ve hře několik možností.“ Podle Viktory jsou jednou z možností virové či bakteriální nákazy, nebo různé otravy. Připomněl v této souvislosti případ z roku 2010. Tehdy nedaleko Olomouce došlo k úhynu 1500 racků způsobených látkou Lanerat Mikro, používanou k hubení hlodavců na polích.

Ovšem jako nejpravděpodobnější důvod uvedl Viktora použití zábavní pyrotechniky v blízkosti velkých seřaďišť a nocovišť způsobující šok v celých hejnech. Dezorientovaní ptáci poté nalétávají do sloupů elektrického vedení a dalších staveb. Švédští zvěrolékaři dnes 5 opeřenců prozkoumali a otravu či infekci vyloučili. Podle švédského Státního veterinárního ústavu prý ptáci zemřeli na vnitřní krvácení způsobené tvrdou vnější ránou. Potvrdili tedy teorii o zmatených jedincích narážejicích do všeho, co jim přijde do cesty.

Nicméně nejen ptáci jsou ohroženi. Podle americké geologické služby zaznamenaly úřady jen během druhé poloviny loňského roku zhruba 90 podobných případů a nejen u ptáků, ale i jiné zvěře. Pokud se podíváme i jinam do světa, tak například u brazilských břehů nedávno zaznamenali úhyn zhruba 100 tun sardinek. Podobný případ hlásí i Nový Zéland. V britském Kentu to pak bylo na 40 tisíc krabů - tam to bylo například kvůli nezvykle chladnému počasí.

Ludvík Bortl, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme