Nanočástice mohou zabíjet rybí embrya

Stříbrné nanočástice se s úspěchem začaly používat jako prostředek k hubení bakterií. Podle nové studie ale mohou být nebezpečné pro některé vodní živočichy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Střevle (Pimephales promelas) | Foto: public domain, U.S. Fish and Wildlife Service

Nanočástice vyrobené ze stříbra jsou populární součástí materiálů pro výrobu outdoorového prádla, které nezapáchá ani po několika dnech nošení, a najdeme je i v detergentech a prostředcích určených k likvidaci bakterií. Dopad stříbrných nanočástic na životní prostředí ale podle vědců z americké Purdue University není příliš prostudován a jejich používání omezuje jen několik málo předpisů. Vědci testovali účinky roztoků stříbrných nanočástic na různých vývojových stádiích rybek střevlí (Pimephales promelas).

Elektronovou mikroskopií vědci zjistili, že nanočástice o průměru 30 nanometrů a menší se ukládají v tkáních vyvíjejících se embryí. Průměr 30 nanometrů je asi 3000x menší než průměr lidského vlasu. Částice takové velikosti dokáže projít skrze membránu oplodněného vajíčka během jediného dne a do jeho nitra tak dopraví nezanedbatelné množství stříbra. To může vyvolat závažné malformace včetně krevních výronů do hlavy a otoků, které vedou k úhynu rybích larev.

Zdroj: Purdue University

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme