Národní park a rybáři chtějí návrat lososa. Do Kamenice vypustili tisíce rybiček

Do řeky Kamenice dnes přibylo dvanáct tisíc lososů. Jde o rybičky o velikosti 8 až 10 centimetrů. Pracovníci národního parku České Švýcarko a rybáři je vypustili v rámci dlouhodobého programu, díky kterému se tato ryba vrací do míst, kde kdysi žila. Tedy na Děčínsko.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lososí potěr | Foto: U.S.Fish and Wildlife Service, Edward Peter Steenstra

Vypouštění se konalo u Dolského mlýna za Jetřichovicemi na Děčínsku. Správa Národního parku České Švýcarsko sem pozvala všechny, kteří na tuto akci přispěli prostřednictvím dárcovské SMS, aby jako adoptivní rodiče přišli své lososy vypustit.

Motivy, proč přispět zrovna na návrat lososů byly různé. „Nikdy jsem na nic nepřispěl, tak mi přišlo dobré přispět zrovna na lososy,“ přiblížil muž, který se přišel podívat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z vypuštění malých lososů do řeky Kamenice natočila Dagmar Cestrová.

„Kvůli přírodě, kvůli dětem, aby tady jednou něco zůstalo,“ vysvětlila své pohnutky žena.

Ryby pocházejí z lososí líhně v německém Langburkersdorfu.

Samotnému vypouštění ještě předcházela takzvaná temperance, kdy si ryby zvykaly na teplotu říční vody. Pak už je lidé a rybáři mohli v kbelících roznášet a na různých místech tohoto úseku řeky vypouštět.

Zatím budou lososi pro návrat do místních vod lidskou pomoc potřebovat, sami se tu rozmnožit nedokáží. „Ta úspěšnost se dá počítat na desítky kusů, které se každoročně vrátí,“ uvedl mluvčí národního parku Tomáš Salov, podle nějž náprava škody, způsobené v minulosti člověkem, bude trvat déle.

Přesto tu a tam povzbudivé zprávy přicházejí. „Máme teď čerstvý záznam z posledního týdne, kdy se objevil první pár lososů v Edmundově soutěsce, i přes to, že nejsou dobré podmínky v Labi, je nízký průtok a jsou horší podmínky pro překonávání bariér,“ řekl Tomáš Kava z Českého rybářského svazu.

Lososi se v Labi a jeho přítocích běžně vyskytovali až do roku 1935. Pak skončila stavba střekovských zdymadel v Ústí nad Labem, které byly pro putující ryby nepřekonatelnou překážkou.

Dagmar Cestrová, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme