Národní park Šumava se pře s vědci o studii posuzující tetřevy

Tetřev na Šumavě nedá spát vědcům ani správě Národního parku. Obě strany se přou o studii, která dokazuje, že turisté nemají zásadní vliv na populaci tetřeva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tetřev hlušec

Tetřev hlušec | Foto: Marco Klüber | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0

Studii si nechala vypracovat správa parku od neznámých lesníků a zaplatila za ní 200 tisíc korun.

Na Šumavě hraje tetřev klíčovou roli pro rozhodnutí, zda otevřít nové turistické stezky v 1. zónách. Vedení parku se opřelo o studii, kterou původně označilo jako průlomovou. Teď ji mluvčí parku Pavel Pechoušek považuje za dílčí materiál. „Proto jsou všechny komentáře zatím zbytečné,“ dodává.

Třináct profesorů z Univerzity Karlovy studii podrobilo kritice, považuje ji za naivní pod úrovní seminární práce a výsledky odmítá. „Data tak, jak byla sebrána, nejsou naprosto použitelná,“ říká jejich jménem Pavel Kindlamann.

Vedení národního parku zase zpochybňuje vědeckou erudici profesorů, nicméně slibuje, že nechá vypracovat nezávislý oponentní posudek.

Ľubomír Smatana, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme