Našel se předek prionového genu?

Podle nové studie jsou priony příbuzné molekulám, které přes buněčné membrány "stěhují" ionty kovů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mozková tkáň napadená BSE

Mozková tkáň napadená BSE | Foto: Public Health Image Library, Licence Public Domain, volné dílo

Priony - tedy abnormálně "zašmodrchané" prionové proteiny - jsou zodpovědné za fatální neurodegenerativní onemocnění, jako je nemoc šílených krav (BSE) nebo lidská Creutzfeldt-Jakobova choroba. Priony byly objeveny před více než 20 lety a od té doby se jim věnuje značná pozornost. Navzdory tomu ale dlouho nikdo nedokázal říct, jak vlastně vznikl gen, který vznik prionových proteinů kóduje.

Nárok na objevitele možného předka prionového genu si teprve nyní začali dělat výzkumníci z University of Toronto. Tvrdí, že předchůdci prionového genu jsou evolučně staré geny pro transportní proteiny z takzvané ZIP rodiny, jejíž příslušníci přenášejí ionty zinku a dalších kovů přes buněčné membrány.

Vědci vycházejí z podobnosti mezi prionovým proteinem a dvěma transportními proteiny, označovanými jako ZIP6 a ZIP10. Oba tyto proteiny jsou - stejně jako normální prionové proteiny - rozšířené v mnoha typech tkání a s vysokou frekvencí se vyskytují v mozku. Transportní i prionové proteiny také obsahují podobné sekvence aminokyselin, které je podle výpočetních modelů předurčují k třídimenzionální struktuře s velmi vysokým stupněm podobnosti. Vědci odhalili i řadu dalších podobností, které je utvrdily v názoru, že priony a transportní proteiny ZIP jsou si evolučně blízce příbuzné. Jejich práce tak otevírá zcela nový úhel pohledu na priony a s nimi spojená onemocnění.

Výsledky studie popisuje článek v PLoS ONE.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme