Natrhané barborky máčejte obden ve vaně, radí zahradník

Čtvrtého prosince slaví svátek Barbora. S jejím jménem je spojená i prastará tradice, kdy si lidé odnášejí domů větvičky ovocných stromů a čekají, jestli na Štědrý den vykvetou. Netrpělivé jsou hlavně svobodné dívky a ženy, podle tradice jim totiž rozkvetlá barborka zajistí do roka sňatek.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mini květ jabloně, který byl vypěstován na balkoně v Praze | Foto: Milana Hemmrová

Podle hlinecké etnografky Ilony Vojancové je důležité vydat se do sadu pro větvičku hned po probuzení. Na tom, jestli bude z třesně, nebo jiného ovocného stromu, prý zas tolik nezáleží.

„Třeba z jabloně nebo z višně, protože ty byly v minulosti našim předkům dostupné,“ vysvětluje.

Zahradník František Hlubocký pak radí neřezat nožem, ale ulomit. „Zalomená rána má větší plochu a lépe nasává vodu,“ říká.

O barborky je nutné pečovat. Ilona Vojancová doporučuje tradiční lidový postup: „Vodu nabrat do úst a tímto způsobem ji té větvičce vyměnit.“

Hlubocký by o větvičky pečoval o něco sofistikovaněji: „Třebas jednou za dva dny celé namočit do vody do vany, naležato, aby nasákly,“ zní jeho recept.

Pak už nezbývá než čekat, jestli se první květy opravdu objeví právě na Štědrý den.

Třeba paní Zdeňka prastarý adventní zvyk dodržuje každý rok. „Protože jsem svobodná, tak očekávám, že do roka se stane ta událost,“ říká s úsměvem.

kko, Drahomíra Bačkorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme