Návrh zákona o NP Šumava jde do sněmovny. Podle odborníků přírodu neochraňuje

Ministerstvo životního prostředí už zítra předloží parlamentu návrh zákona o Národním parku Šumava. Připravovalo ho půl roku a obracelo se přitom na nevládní organizace, vědce i zástupce samospráv. Zákon má být kompromisem všech dostupných názorů. Úředníci dnes návrh zákona představili Komisi životního prostředí Akademie věd.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr Tomáš Chalupa jednal s vědci a zástupci krajů o novém zákonu o NP Šumava

Ministr Tomáš Chalupa jednal s vědci a zástupci krajů o novém zákonu o NP Šumava | Zdroj: ČTK

Dokument se stal podle očekávání terčem výrazné kritiky. Podle předsedy stínové vědecké rady Šumavského národního parku Jakuba Hrušky, který byl dnešní diskusi přítomen, vznáší vědecká veřejnost k návrhu kritiku už od začátku roku, kdy byla ukončena jednání u kulatého stolu.

Hruška zároveň upozorňuje, že návrh není předkládán do sněmovny za ministerstvo životního prostředí, tedy za vládu, ale jako vlastní poslanecký návrh ministra Chalupy.

Proto neprošel vládou, ani meziresortním připomínkovým řízením, ani legislativní radou vlády. „To je velký rozdíl, je to téměř soukromý návrh pana Chalupy,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky vědecké debaty nastínil v pořadu Stalo se dnes předseda stínové vědecké rady Šumavského národního parku Jakub Hruška

Samotný zákon podle Hrušky i celé stínové vědecké rady dostatečně neochraňuje nejcennější lokality šumavského parku a staví rozvoj obcí na úroveň ochrany přírody v národním parku.

„Je v něm málo bezzásahových zón, je v něm koridor na lanovku na Hraničník, otevírá prostor developerským projektům, větší prostor pro těžbu a menší pro ochranu přírody,“ shrnuje.

Odborníci naopak požadují, aby 26 procent parku zůstalo v bezzásahových zónách, a odmítají lanovku. Zároveň chtějí zrušit záměr zřídit takzvaný Společný výbor národního parku. „Je to orgán, který bude mít naprostý vliv na rozhodování ředitele parku, je nesystémový a nezapadá do právního rámce České republiky,“ varuje Hruška.

Stínová vědecká rada se podle něho ani nepokouší domluvit se s vedením Národního parku Šumava: „Je složena z odborníků, kteří abdikovali z rady národního parku poté, co byl do čela parku jmenován pan doktor Stráský. Současné vedení Správy národního parku nemá naši důvěru a není pro nás seriozním partnerem.“

Martina Hanáčková, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme