Nebezpečná bakterie s "genetickou fosílií"

Uvnitř nebezpečné žaludeční bakterie vědci objevili prastarý, nicméně plně funkční genetický pozůstatek časů, v nichž ještě neexistovala molekula DNA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Clostridium difficile

Clostridium difficile | Foto: public domain, CDC/PHIL

Ve starých učebnicích se jednořetězcová ribonukleová kyselina popisuje jen jako „poslíček“ mezi geny a proteiny, které jsou jimi kódovány. Dnes už víme, že RNA má mnohem více funkcí, že dokáže rozpoznávat různé molekuly a kontrolovat expresi genů. Mnoho vědců věří, že vůbec první živé organismy závisely právě na RNA, a dvoušroubovice DNA přišla až později. Mezi zastánce prvotního „RNA světa“ patří i tým výzkumníků z Yaleské univerzity, který zkoumal komplexy molekul RNA uvnitř patogenních bakterií Clostridium difficile z lidského žaludku.

Během studie vědci zjistili, že bez komplexů RNA není bakterie schopná nakazit lidské buňky. To znamená, že je na nich závislá způsobem, který se zatím přisuzoval jenom proteinům kódovaným podle instrukcí zaznamenaných v DNA. RNA struktury v bakteriích zřejmě fungují jako určitý senzor, který pomáhá regulovat expresi genů. „Zatím jsme je pokládali za molekulární parazity, ale je jasné, že jsou s buňkou spojené a konají v zájmu organismu“, říkají vědci. To, co bakterie dělají, je využití prastaré RNA technologie ke kontrole zcela moderní genové exprese.

Clostridium difficile | Foto: public domain, CDC/PHIL

Zdroj: Yale University

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme