Nečekané příbuzenstvo komodských draků

Kanadští paleontologové objevili poněkud záhadný příbuzenský vztah mezi komodskými draky a varany, kteří před 33 miliony let obývali Afriku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varan komodský

Varan komodský | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Rodina varanů dnes obsahuje asi 50 druhů, z nichž největší je až 3,5 m dlouhý a 150 kg vážící varan komodský (Varanus komodoensis), který obývá pětici ostrovů vulkanického původu ve východní Indonésii. Vědci se domnívají, že předkové komodských draků žili v Austrálii a po její kolizi s jihovýchodní Asií se rozšířili na indonéské ostrovy. Paleontologové z kanadské University of Alberta však objevili dávného příbuzného varanů komodských na zcela jiném místě.

V Africe našli fosílii 33 milionů let starého varana, kterého s mnohem mladším komodským drakem spojuje unikátní tvar obratlů. Africký varan byl dlouhý asi jeden a půl metru, žil v krajině protkané řekami a jezery a zřejmě byl dobrým plavcem. Zatím se předpokládalo, že africké druhy varanů mohou mít svůj původ v Asii. Nový objev však ukazuje na zcela opačný směr migrace. Jak by se afričtí varani mohli dostat do Austráli či Indonésie, je ovšem záhada. Před 100 až 12 miliony let byla Afrika zcela izolovaná a obklopená oceánem, který by i pro dobré plavce varany představoval nepřekonatelnou překážku. Podle autorů studie však není vyloučené, že v tomto období docházelo k posunům malých pevninských masivů, které s sebou unášely svou faunu.

Zdroj: ScienceDaily, Palaeontology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme