Nejhlučnější zvíře na světě

Jediný sameček drobného vodního hmyzu se vyrovná celému orchestru. Hluk, který vydává, totiž dosahuje téměř sta decibelů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klešťanka (Micronecta scholtzi)

Klešťanka (Micronecta scholtzi) | Foto: Licence Public Domain, volné dílo

Hlasové dorozumívání velkých suchozemských živočichů je dobře prostudováno, ale zdánlivě tichý svět členovců pod vodní hladinou skrývá mnohá překvapení. Asi málokoho by napadlo, že nejhlasitější zvuk v poměru k velikosti těla nevydává řvoucí lev či jiný savec, ale jen několik milimetrů dlouhý vodní hmyz. Samec klešťanky Micronecta scholtzi, který se snaží přilákat partnerku, vytváří hluk o intenzitě 99,2 decibelu. Podle autorů objevu je to srovnatelné s výkonem hlasitě hrajícího orchestru, který byste poslouchali z první řady. Při přenosu z vody do vzduchu se 99 % zvuku ztratí, ale člověk, který stojí na břehu řeky, hlučné námluvy klešťanek přesto bez problémů zaslechne i z několikametrové vzdálenosti.

Extrémně hlasitý zvuk vzniká podobně jako u jiných druhů hmyzu takzvanou stridulací neboli třením jedné části těla o druhou. Většina hmyzu zvučí třením křídel či končetin. Samci klešťanek zvolili o něco výstřednější metodu a využívají k tomu svůj pohlavní orgán, kterým třou o tělní články. Tření však pokrývá oblast o průměru pouhých 50 mikrometrů, což je přibližně šířka lidského vlasu. Záhadou proto je, jak samci klešťanek vůbec dokáží tak hlasitý zvuk vyprodukovat.

Zdroj: ScienceDaily, PLoS ONE

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme