Nejméně znečištěnými horami jsou Krušné a Jizerské

Znečištění tuzemských hor se za posledních 20 let výrazně snížilo. Krušné a Jizerské hory, které dříve patřily k nejvíce znečištěným, jsou dnes naopak nejčistší.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jizerské hory na podzim

Jizerské hory na podzim | Foto: Jana Šustová | Zdroj: Český rozhlas

Píší o tom Hospodářské noviny s odvoláním na na výzkum České geologické služby. Vladislav Chrastný z této společnosti ve Světě o třetí jev vysvětlil postupným odsířením a odprášením lokálních zdrojů:

Přehrát

00:00 / 00:00

O znečištění tuzemských hor mluvil Vladislav Chrastný z České geologické služby

„Jedná se zejména o elektrárny a teplárny, tedy provozy, které spalují fosilní paliva.“

Naopak nejvíce jedovatých látek se vyskytuje v Beskydech a Jeseníkách. „Domníváme se, že tyto škodliviny pocházejí z území Polska, zejména z průmyslové zóny v okolí Katovic. Polsko si při vstupu do EU vyžádalo určité odložení odsíření. Tuto hypotézu je samozřejmě nutné doložit fakty,“ poznamenal Chrastný.

Jak také zdůraznil, výsledky výzkumu využívají i odborníci ze Zdravotního ústavu Ostrava i z polské strany. Z hlediska zdraví člověka jde v první řadě o polyaromatické uhlovodíky.

„Pochopitelně velmi důležitá znečišťující složka je síra a její oxidy, depozice olova, arzénu,“ připomněl Vladislav Chrastný.

Markéta Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme