Nejmenší dinosauří stopy

Sotva se vyklubal, a už musel utíkat o život. Tak vypadá příběh dinosaura, jehož rekordně malé stopy se našly v Jižní Korei.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Coelophysis | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, User:Ballista, User:Firsfron

Dinosaurus opustil zbytky svého vajíčka před 110 až 125 miliony let na ostrově Changseon, který je od Soulu vzdálený asi 320 km. Tříprsté stopy, které zanechal v měkkém říčním sedimentu, jsou dlouhé 1,2 až 1,5 centimetru. Otisky byly objeveny v roce 2008 během stavby přehrady a o výsledcích jejich zkoumání korejští paleontologové minulý týden referovali na konferenci v Bristolu.

Podle článku na stránkách NewScientist stopy patří teropodnímu dinosaurovi, který byl vysoký asi 10 cm a pravděpodobně se honem běžel někam ukrýt. Důvodů měl pro to víc než dost: další otisky ukazují, že spolu s malým dinosaurem sdíleli ostrov také létající pterosauři, primitivní ptáci a draví dinosauři, jako je například Velociraptor.

Dosavadní prvenství v nejmenších dinosauřích stopách náleželo skotskému ostrovu Skye, kde byly v roce 2004 objeveny otisky mláděte primitivního dravého dinosaura rodu Coelophysis. Žil asi před 220 miliony let a jeho stopy jsou o celých 40 % větší, než stopy dinosaura z jihokorejského ostrově Changseon.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme