Nejoblíbenějším ovocem Čechů je jablko, každý sní 22 kilogramů ročně

Vydrží uskladněná přes zimu, jsou výborným zdrojem vody, vitamínů a fruktózy. Snadno se jedí a připravit z nich lze celou řadu dobrot. Jablka. Podle údajů Českého statistického úřadu jsou v tuzemsku nejoblíbenějším ovocem. Předstihla banány, pomeranče i mandarinky. Průměrný Čech si jich ročně dopřeje přes 22 kilogramů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jablka, jabloň

Jablka, jabloň | Foto: Pavla Kopřivová

V Česku má tradici nejen konzumace jablek, ale i jejich pěstování. Některé odrůdy jsou velmi staré.

„Některé existují ještě z doby před třicetiletou válkou. Většina z nejstarších je barokního původu,“ připomíná Martin Lípa, který se stará o záchranu starých odrůd.

„Velký boom českého ovocnářství nastal v průběhu 18. a 19. století, kdy to byla velice lukrativní činnost, a kdy jsme naopak přejímali řadu odrůd ze světa a pozice českých odrůd byla do značné míry oslabena, nicméně některé české odrůdy se zase prosadily v rámci evropského a dokonce světového trhu," dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O oblíbené české ovoce, jablko, se zajímala redaktorka Eva Rajlichová

Cesty jabloní do Čech byly často klikaté. Například odrůda Oranienské, která pochází ze severní Evropy, se do České republiky dostala z Ruska.

„Přes Jaroslava Němce, syna Boženy Němcové, který působil v Rusku jako konzul. Nabídl se našim pomologům, kteří ji tady začali potom také sledovat. Nerozšířila se moc, ale také jsem ji našel a zrovna je to věc, kterou málokdo zná a je to velice zajímavá a chutná odrůda,“ říká Stanislav Boček z Mendlovy univerzity v Brně.

I když češi konzumují i exotické ovoce, jablka jsou stále v oblibě. Roli hraje i cenová dostupnost. Stejně jako u jiného ovoce nebo zeleniny však mají i jablka svou sezonu. Podle Martina Ludvíka z Ovocnářské Unie to ale někdy zejména velké obchodní řetězce nerespektují. „Některé obchodní řetězce mají tendenci dávat spotřebitelům už od podzimu velkou plejádu odrůd a v řadě případů odrůd, které nejsou v ideální konzumní zralosti,“ upozorňuje.

Při nákupu by se měl spotřebitel zaměřit hlavně na vzhled ovoce, nekupovat natlučená a už vůbec ne nahnilá jablka. Na samém začátku jara je výběr trochu omezený, ale přesto je z čeho vybírat. „Ať už to je nejznámější zelenožlutá odrůda Golden Delicious, potom je to odrůda Idared, která v tuto dobu je ve výborné kondici, potom to je například odrůda Jonagored,“ vyjmenovává Ludvík.

Pokud pak jablka začnou plesnivět během skladování doma, je nejlepší je vyhodit a neokrajovat. Nevyplatí se ani použití takového ovoce do moštu nebo marmelád, a to kvůli špatné sterilizaci. Může pak snadno zplesnivět.

Eva Rajlichová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme