Nejstarší dinosauří embrya

Po téměř 30 letech strávených v muzejních sbírkách vyplula na světlo vejce, která obsahují nejstarší zachovalá embrya nejen dinosaurů, ale i všech suchozemských obratlovců.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Proporce těla se u mláďat a dospělců rodu Massospondylus velice lišily | Foto: Heidi Richter

Dinosauří vajíčka byla objevena v roce 1976 v jižní Africe. Snůšku před 190 miliony lety nakladla samice býložravého dinosaura rodu Massospondylus. Patřil mezi takzvané prosauropody, ze kterých se koncem triasu vyvinuli obrovští býložravci jako Diplodocus nebo Argentinosaurus. Zkoumání vajíček moderními metodami teď ukázalo, že uvnitř se skrývají nejstarší známá embrya dinosaurů a suchozemských obratlovců vůbec. Stupeň osifikace kostí naznačuje, že embrya zahynula krátce před vylíhnutím.

Rekonstrukce jejich podoby také dokládá, že proporce těla se u mláďat a dospělců rodu Massospondylus velice lišily. Asi 20 cm dlouhá mláďata by měla přední končetiny delší než zadní, chodila by po všech čtyřech a v poměru k tělu by měla nápadně velkou hlavu. Pětimetroví dospělci s maličkou hlavou byli zřejmě naopak bipední a jejich přední končetiny byly výrazně kratší než zadní. Naznačuje to, že během dospívání dinosaurů rostly zadní končetiny a krk rychleji než jiné části těla. Embrya také postrádají zuby, což by mohlo znamenat, že dinosauří mláďata musela alespoň v prvních měsících života spoléhat na své rodiče. Pokud je to pravda, jsou zkamenělá embrya zároveň nejstarším dokladem rodičovské péče.

Dinosauří vajíčka byla objevena v roce 1976 v Jižní Africe | Foto: Diane Scott, University of Toronto at Mississauga

Zdroj: ScienceDaily, Journal of Vertebrate Paleontology

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme