Nejvzácnější kočku ohrožuje toxoplazmóza

Parazit Toxoplazma gondii se vyskytuje nejen u domácích koček, ale i v populaci nejohroženějšího druhu kočkovité šelmy na světě.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rys pardálový (Lynx pardinus)

Rys pardálový (Lynx pardinus) | Foto: Programa de Conservación Ex-situ del Lince Ibérico

Kočkovité šelmy hrají důležitou roli v životním cyklu parazitického prvoka Toxoplazma gondii, který napadá teplokrevné savce včetně člověka a vyvolává onemocnění toxoplazmózu. Nová studie mezinárodního týmu vědců, který vedli výzkumníci z Cordobské univerzity ukazuje, že parazit se vyskytuje i mezi nejohroženější kočkovitou šelmou světa a nejohroženějším dravcem Evropy – rysem pardálovým (Lynx pardinus), který žije na Pyrenejském poloostrově. Tento druh je menší než náš rys evropský (Lynx lynx) a vzor na jeho srsti se trochu podobá skvrnám levhartů.

Výsledky studie ukazují, že toxoplazmóza je mezi rysy pardálovými široce rozšířená – protilátky proti Toxoplazma gondii vědci našli 81 ze 129 testovaných divoce žijících rysů. Infekce zasáhla také záchranná centra, kde bylo hlavním zdrojem infekce krmení rysů infikovanými králíky. Potvrdil to případ čtyř infikovaných rysů, kteří se narodili v zajetí a s parazitem museli přijít do styku v prostředí záchranné stanice.

Žádné zvíře s klinickými příznaky toxoplazmózy zatím vědci mezi rysy pardálovými neobjevili. Výskyt Toxoplazma gondii v jejich populaci ale vyvolává obavy, protože ze Severní Ameriky jsou známé případy, kdy na toxoplazmózu uhynuli rysové červení (Lynx rufus).

Zdroj: FECYT

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme