Některá koupaliště bojují s cerkarií. Parazit se vyskytuje zejména v čisté vodě

Některá česká koupaliště trápí vodní parazit cerkarie. Paradoxně se objevuje tam, kde je velmi čistá a průhledná voda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka Pixabay

Cerkarie je jedno z vývojových stádií motolic, které v dospělosti žijí v těle vodních ptáků. Jejich vajíčka se dostávají ptačím trusem do vody, kde vyhledávají mezihostitele - plže. V nich se dál vyvíjejí a ve formě cerkarií se uvolňují zpět do vody, aby mohly dokončit svůj vývoj ve vodních ptácích.

Jenže cerkarie často narazí na koupajícího se člověka a proniknou do jeho kůže. Podle lékařů ale parazit není pro člověka nebezpečný. Projevuje se tak, že napadená kůže velmi svědí, je zarudlá a objevují se pupínky a vyrážka.

Podle kožní lékařky Lenky Páralové problémy odezní do týdne: „Člověk je slepým hostitelem. To znamená, že když se cerkarie dostanou do kůže, nejsou schopny tam přežít. Po čase umírají. Účinná léčba neexistuje. My jen tišíme příznaky.“

Hygienici ale zároveň upozorňují, že opakované infekce můžou vyvolat silnější alergické reakce.

Proschnout a promrznout

Koupaliště s parazitem bojují různě. Třeba na koupališti Michal na Karlovarsku vypustí vodu, pak nechají dno proschnout a později promrznout. Kromě toho nasadí do vody další rybí druh.

„Rybí osádku, která bude požírat šneky. Tím se sníží průhlednost vody. Teď je otázka, jaký kompromis se zvolí. Kolik rybí osádky, abychom nebyli znehodnoceni průhledností a aby zákazník byl spokojený,“ popisuje vedoucí provozu Pavel Walpa.

S cerkariemi se letos potýkají také na koupališti Zákupy v Libereckém kraji.

„Problém začal, protože koupaliště zůstalo přes zimu napuštěné. Zima byla taková, jaká byla, takže se stejně nebruslilo. Ale byly zde přes celou zimu divoké kachny, které měly možnost zahnízdit. Kachny jsou pak prvotním nositelem,“ říká starosta zákup Radek Lípa ze strany Starostové pro Liberecký kraj.

Že se prevence vyplácí, dobře vědí správci Boleveckých rybníků v Plzni. V boji proti cerkariím jim pomohlo sekání vodních rostlin nebo šetrné plašení labutí.

Zuzana Petráňová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme