Nepál pustí horolezce na dalších pět osmitisícových vrcholů

Nepál od podzimu zpřístupní horolezcům dalších pět osmitisícových vrcholů. Zatím je pouští jen na osm včetně nejvyšší hory světa Mount Everestu, od podzimní horolezecké sezóny to už bude třináct. Oznámily to nepálské úřady. Cílem je zvýšit příjmy z turistického ruchu a zároveň snížit počet expedic na nejoblíbenějších vrcholech a podvrcholech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nepál očima Filipa Hegnera | Foto: Filip Hegner

Mezi nově otevřené patří tři další vrcholy v oblasti Kančendženga a dva v oblasti Everestu, konkrétně Lhoce Middle, Lhoce Šar, Kančendženga South, Kančendženga Central a Kančendženga West.

Nepálské ministerstvo cestovního ruchu chce zpřístupněním pěti dalších velehor omezit množství horolezců například v oblasti Mount Everestu. O výstupy na nepálské vrcholy a speciálně na Mount Everest je enormní zájem, jde o tisíce lidí ročně.

Na světě je celkem 14 osmitisícovek, z toho pět je v Pákistánu. Podvrcholů je pak celkem 25.

Nepálské úřady nedávno také uvedly, že zpřísní dozor nad čistotou velehor. Každá expedice už teď platí vysoký depozit - když odnese do údolí veškeré odpadky, dostane ho zpátky.

Helena Berková, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme