Netopýři bleskově mění tvar uší

Pouhých sto milisekund stačí netopýrovi k tomu, aby úplně změnil tvar svého dlouhého ušního boltce. Tato flexibilita mu vylepšuje sluch.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlava netopýra, detail, ilustrační foto

Hlava netopýra, detail, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Uživatel: battyjan

Netopýři se orientují a loví kořist pomocí echolokace. Vysílají ultrazvukové vlny, které se odrážejí od objektů, a naslouchají jejich odrazu. Toto echo jim pomáhají zachytit velké ušní boltce, které fungují jako pohyblivé antény. Při naslouchání odraženým zvukovým vlnám se jejich tvar dynamicky mění. Jak rychlé jsou tyto změny, zkoumali vědci na vrápencích (Rhinolophus). Tento rod netopýrů obratně manévruje i ve velmi husté vegetaci a hmyz dokáže ulovit i ve velmi obtížných podmínkách.

Vědci zkombinovali záznamy pořízené vysokorychlostní kamerou s tomografií. Díky tomu byli schopni rekonstruovat trojrozměrnou geometrii ucha tak, jak se mění během velmi krátkých časových intervalů. Zjistili, že k tomu, aby netopýr změnil jednu extrémní konfiguraci ušního boltce v druhou, potřebuje pouhých 100 milisekund. Během letu tak může neustále upravovat akustické vlastnosti ušních boltců tak, aby jeho sluch byl co nejefektivnější. V letošním roce je to už druhý nově zjištěný doklad výjimečných schopností netopýrů. Nedávno jsme informovali o tom, že v hrdlech některých druhů se skrývají super rychlé svaly. Díky nim může netopýr během jediné sekundy vyslat až 160 ultrazvukových vln.

Vrápenec malý (Rhinolophus hipposideros) | Foto: licence Creative Commons Attribution 3.0 Unported, Uživatel: Lylambda

Zdroj: ScienceDaily, Physical Review Letters

redakce ČRo Leonardo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme