Neukáznění turisté v Adršpašsko-teplických skalách můžou skončit s pokutou

Ochranáři a strážci v Adršpašsko-teplických skalách a Broumovských stěnách pokutují neukázněné turisty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Národní přírodní rezervace Adršpašsko - teplické skály | Foto: Lukáš Kamen

Podle vedoucí správy chráněné krajinné oblasti Broumovsko Hany Heinzelové se totiž stále setkávají s nedodržováním pravidel chování v těchto Národních přírodních rezervacích.

„Většinou s nerespektováním značených cest a občas bývají problémy s některými neukázněnými horolezci. Ale musím říct, že se nám snad daří diskuzi vést tak, že přestupků páchaných horolezci je méně,“ upřesnila Heinzelová.

Na dodržování pravidel dohlíží také 15 aktivních dobrovolníků s pravomocí pokutovat. Někdy tento počet ale podle Heinzelové nestačí.

„Všichni jsou pouze dobrovolníci, takže mohou činnost dělat jenom ve svém volném čase. V běžném období to stačí a v období špiček, jako jsou třeba květnové dny nebo červencové volné dny, tak tam to rozhodně nestačí. Tam to musí posílit všichni zaměstnanci správy,“ doplňuje.

Turisté by měli dbát na to, aby chodili pouze po turisticky vyznačených cestách. Zákon také zakazuje rušit zvlášť chráněné živočichy, a ti se právě v rezervacích vyskytují. Už teď na začátku roku začínají námluvy výrů a zanedlouho začnou zásnubní lety sokolů.

Také proto se ochranáři snaží rozdělit návštěvníky tak, aby po stezkách nechodily davy lidí najednou. Dalším důvodem je, že turisté pak mají větší šanci vidět v rezervaci zvěř.

Kristýna Štanderová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme