Neukáznění výletníci ohrožují vzácnou floru a faunu Jeseníků

Ochranáři přírody střeží jedno z nejcennějších míst v Jeseníkách - Petrovy kameny. Pohyb v jejich okolí je zakázaný, řada neukázněných návštěvníků hor to ale ignoruje. Jen včera odtud strážci přírody vyhnali 60 lidí. A na hlídku tu narazíte i dnes. Na místě vám může udělit blokovou pokutu tisíc korun. Ve správním řízení pak hrozí mnohonásobně vyšší sankce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Praděd v Jeseníkách | Foto: Pavel Frydrych

Petrovy kameny jsou místem, odkud je nádherný výhled na Praděd a na další vrcholky Jeseníků. Právě proto jej vyhledávají i turisté. Svým bezohledným chováním ale ohrožují zdejší populace vzácných rostlin a živočichů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Švubové

A to dokonce i v zimě. „Petrovy kameny začínají odtávat velice brzo, protože je to místo, které je hodně vyfoukávané, takže, když je na Pradědu 80 centimetrů nebo metr sněhu, tak tam je pár centimetrů,“ zdůraznil Michal Ulrych ze zdejší správy Chráněné krajinné oblasti.

Lokalita je podle něj extrémně cenná. Některé kvetoucí rostliny, byste nikde jinde na světě nenašli. „Když si tam někdo rozdělá svačinu, nebo si tam odskočí na záchod, tak výrazným způsobem ovlivňuje ty společenstva,“ upozornil Ulrych.

„Naše filozofie je ta, že kdybychom tam nehlídkovali, tak jsou tam za nějakou dobu maliny a kopřivy, a když tam hlídkujeme tak negativní vliv člověka omezujeme na minimum,“ vysvětluje přítomnost ochránců u Petrových kamenů Ulrych. Strážci přírody budou místo hlídat až do konce října. Každý den - od rána do setmění.

Andrea Švubová, Michal Šenk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme