Neurony si povídají i bez synapsí

Synapse je spojení výběžků dvou neuronů, prostřednictvím kterého se šíří nervové vzruchy. Nová studie ale ukazuje, že některé nervové buňky spolu mohou komunikovat i jiným způsobem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Neuron | Foto: licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported, Quasar Jarosz

Synapsi tvoří knoflíkové zakončení dlouhého výběžku neboli axonu jednoho neuronu, které se dotýká konce krátkého výběžku druhého neuronu. Do štěrbiny mezi oběma "knoflíky" se vylévají malá množství molekul neurotransmiterů, díky kterým se vzruch šíří z jednoho neuronu na druhý. Axony jsou obvykle dlouhé a hladké. Maďarští vědci si ale všimli, že v mozkové kůře lidí a laboratorních potkanů se vyskytují i jakési huňaté axony s mnoha bočními výběžky, které paří takzvaným interneuronům (neurogliaform cells, neurogliaform interneurons). Vědci zjistili, že tyto interneurony do mezibuněčného prostoru uvolňují velká množství neurotransmiteru kyseliny gama-aminomáselné (GABA). K uvolňování neurotransmiterů obvykle dochází na synapsích, ale v tomto případě z 50 míst, kde se neurotransmiter uvolňoval, odpovídalo synapsím jen 11.

Další experimenty ukázaly, že neurotransmiter stimuluje i takové interneurony, které se signalizující buňkou žádná synapse nespojuje. Vědci také zjistili, že rozvětvené axony interneuronů obsahují receptory, které dokážou vychytávat i velmi nízké koncentrace neurotransmiteru. Domnívají se proto, že některé interneurony se objedou i bez synapsí a prostřednictvím rozptýlených "oblaků" kyseliny gama-aminomáselné dokážou komunikovat jak mezi sebou, tak s ostatními typy buněk.

Výsledky studie zveřejnil časopis Nature.

Martina Otčenášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme