Nezvykle dlouhá zima vyčerpává volně žijící zvířata i ryby v rybnících

Letošní nečekaně chladné počasí ztěžuje život volně žijícím zvířatům. Po dlouhé zimě jsou vysílená, obtížně hledají potravu a přibývá jejich úrazů. Mnoho ptáků například při prohrabávání rozmrzlé půdy u silnic srazí auta. Ve městech na ně zase útočí dravci, kteří by tam v teplejším počasí už nebyli, a ptáci pak v panice narážejí do oken.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Třeboňští rybáři zahájili výlov největšího českého rybníka Rožmberka

Třeboňští rybáři zahájili výlov největšího českého rybníka Rožmberka | Zdroj: ČTK

Zpozdí se také hnízdění ptáků. Teď jen těžko shánějí potravu sami pro sebe, mláďata proto budou vyvádět později.

„Třeba kosi. Pokud je standardní teplota, začnou vyhrabávat žížaly a začnou se připravovat na nanášení mláďatům do hnízd. V tomto stavu prostě nemůžou vytáhnout jedinou žížalu, tak se všechno posunuje. Zkrátí se vlastně možnost starat se o mláďata,“ vysvětluje Zdeněk Machař z brněnského Ptačího centra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Vlasta Gajdošíková zjišťovala, jaké dopady má na život zvířat dlouhá zima

Dlouhá zima představuje zdravotní rizika i pro ryby v rybnících. Oslabují je zejména výkyvy teplot, rybníkáři pro ně proto musí připravit výživnější krmení.

„Ryba je přikrmována energeticky bohatší stravou, která napomůže rychlosti její rekonvalescence po přezimování. Energeticky náročná strava je samozřejmě dražší, ale to je investice, která je nezbytná, takže se s tím při provozu musí počítat,“ objasňuje Aleš Vavřina z Rybníkářství Pohořelice.

Gabriela Hauptvogelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme